Psychologie při investování a burzovním obchodování

Psychologie je na finančních trzích často podceňována, přitom je stejně tak důležitá jako znalost a správné užívání pákového efektu, stanovení příkazů nebo orientace v hospodářských výsledcích. Špatně zvládnutá psychologie obchodování dokáže zásadně ovlivnit a pak také zcela zmařit veškeré plány i očekávání týkající se ziskovosti obchodování na finančních trzích a burzách především.

Hlavním viníkem je přitom převládající optimismus z úspěšných obchodů a přirozená lidská chamtivost, chtít více než potřebuji. Zvláště na počátku u tréninkového (demo) obchodním účtu, kdy se začínajícímu investorovi opakovaně daří realizovat zisky pomoci malých investovaných částek. S jídlem roste chuť, každý z nás to zažil, když to jde 10 000 Kč, proč by to nešlo s 100 000 Kč a budu mít 10x více. Při skokovém navýšení investované částky, se současně zvedne 10x více tlak na psychiku investora obchodníka. Tento stav nejde na žádném demo účtu simulovat ani natrénovat. Každý zkušený obchodník potvrdí, že zcela jinak budete jednat s virtuálním milionem na demo účtu a zcela jinak s reálnými 100 000 Kč. Lze pouze doporučit navyšovat investovaný objem finančních prostředků pozvolna. Pozvolna se tím naučíte zvládnout tlak na psychiku v případně nepříznivého vývoje.  

RADA: Pokud se zadaří, navyšujte investovanou částku pozvolna a postupně. Nedovolte chamtivosti, aby vás přemohla při prvním spěchu a v euforii skokově navýšíte objem investované částky. 

Největším nepřítelem je chamtivost každého z nás. Každý chce přirozeně více a více, jen málo z nás se spokojí z málem. Neustálé zvyšování investované částky a pozitivní odezvy odhadů ve většině případů vedou ke zvýšení sebevědomí a ztráty sebekázně. Věříme si a více riskujeme, máme důvěru ve své vlastní schopnosti, přičemž přestáváme dodržovat některá základní pravidla obchodování na finančních trzích. V první řadě je to diverzifikace rizika, tedy neinvestovat do jedné transakce více než 2 až 3 % celkového kapitálu. Dalším nepsaný pravidlem je dodržování maximální 10-ti násobné páky. Někdo může namítat, že to nelze vztahovat na všechny aktiva nebo trhy. Ano, výše uvedená pravidla byla uvedena jen jako příklad. Ke každé investici a jednotlivému obchodnímu případu je potřeba vždy přistupovat individuálně a především obezřetně.

V této kapitole se učíme úplným základům investování, tedy jak vstupovat na úplném začátku "do trhu" maximálně opatrně, neboli konzervativně. Pro začátečníky můžeme doporučit, aby si v rámci optimalizace, nastavili investiční portfolio tak, aby nedošlo ke ztrátám větším, než je ztráta provize. A právě od toho by se měl odvíjet celý obchodní systém začátečníka, tedy tak abychom zvládali dokonale psychologii obchodování. Pokud zvládneme psychologii obchodování, tedy včetně přijímání ztrátových obchodů, můžeme se posunout dál.

RADA: Pro začátek si dávejme základní cíl neztrácet provize a riskovat pouze do výše poplatků a provizí, pak můžeme dále stavět další strategie založené na vyšším riziku s cílem dosáhnout vyšších výnosů.

K tomu, aby mohl investor na finančním trhu uspěl, nepotřebuje vysokoškolské tituly, ani žádné zvláštní ekonomické vzdělání. Někdy stačí mít intuici, mít otevřené oči a nejlépe být v těsném kontaktu se vším, co s finančním trhem, burzou a obchodováním souvisí.

Vzdělání samozřejmě není nikdy na škodu. Určitě doporučujeme seznámit se alespoň se základy technické a fundamentální analýzy akcií, měn a komodit. Mnoho věcí se člověk přiučí , čtením komentářů a burzovního zpravodajství, vše lze jednoduše  často zdarma vyhledat na internetu.

RADA: Sledujte pravidelně burzovní zpravodajství. Udělejte si z toho každodenní rituál, podobně jako si čtete běžné zpravodajství nebo bulvár, přidejte k tomu burzovní zprávy a grafy.  

Budete pak odolní a nerozhodí vás negativní zprávy nebo panika na finančních trzích. Na psychologii obchodování má totiž hodně velký vliv on-line zpravodajství. Především zprávy o geopolitické situaci v citlivých částech světa. Pro někoho mohou být desítky zpráv denně každodenní rutinou, naopak pro začátečníka důvodem k panice a unáhleným investičním rozhodnutím.

Na závěr je potřeba otevřeně zmínit, že začátečníka ani profesionála by obchodování na finančních trzích nemělo dlouhodobě příliš stresovat, pokud kvůli otevřené obchodní pozici nespíte a strachujete se o své těžce vydělané úspory, nemáte správně zvládnutou obchodní psychologii a dříve nebo později se to projeví na vašem zdraví a také obchodní bilanci.

RADA: Investujte pouze finanční částku, o kterou byste mohli úplně přijít a jejíž ztráta by neovlivnila váš osobní ani rodinný rozpočet. 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací