Investujeme do diamantů

Investovat může být krásná věc, ale co teprve, když se rozhodnete investovat do diamantů? To je teprve něco úchvatného. Nejenom že vhodně uložíte své peníze, ale také je velká šance na jejich budoucí zhodnocení. K tomu všemu ještě dokážete udělat radost sobě nebo své drahé polovičce. Nemůže být nic veselejšího, než nakupovat diamanty a přitom vlastně investovat.


 

Díky rozsáhlému trhu s těmito produkty je však třeba být při investicích do diamantů značně obezřetní. Nestačí přijít k obchodníkovi a koupit šperk, který se vám líbí, je nutné se v diamantech vyznat natolik, aby se vaše investice nestala bodem podvodu některého nepravého obchodníka.


 

O diamantech obecně

Některé zdroje a hlavně marketingové materiály uvádějí, že „Diamanty jsou věčné“, proto se nemusíte do nich bát zainvestovat, zároveň je však jejich cena značně podporována právě médii a celkově mediálním působením. Diamanty však primárně slouží jako zásnubní či svatební doplňky a to zejména ve Spojených státech amerických a také nově v Japonsku. Diamanty se proto pojí zejména k pojetí dimanatů jako pečeti lásky.

Jak z uvedeného textu vyplývá, jsou to zejména média, která však cenu diamantů uměle navyšují a diamanty se proto neustále zdražují. Dokonce za nimi stojí kartel zvaný jako mezinárodní diamantový kartel, který se nazývá De Beers. Právě tato společnost pravidelně reguluje a určuje celkové množství diamantů v oběhu a tedy i jejich cenu na diamantovém trhu. Rafinovaný marketing tak poptávku po diamantech posouvá neustále nahoru a současně nabídku drží na nižší úrovni. Proto jsou ceny diamantů vyšší, než by byly v klasickém konkurenčním prostředí. Přesto se však jedná o komoditu, po které poptávka za několik posledních let vzrostla.

Co je diamant?

Z obecného hlediska je možné diamant považovat za jeden z nejcennějších drahokamů. Z pohledu přírodního jde o nejtvrdší přírodní minerál. Lze hovořit o krystalické formě uhlíku a je považován za zcela nezničitelný kámen. Alespoň dle názvu „DIAMANT“, který pochází z řeckého „ADÁMAS“, tedy nezničitelný. Jeho kvalita i hodnota je odvozována vždy z takzvaného 4C, někdy rozšířeno na 5C.

 


 

4C – hodnocení diamantů

Hodnotit diamanty je možné různými způsoby, přičemž ten nejlepší způsob znamená využít takzvaný model 4C, který zahrnuje hodnocení z pohledu karátové hmotnosti kamene, čistoty kamene, jeho barvy a brusu.

 1. CARAT – Karátová hmotnost kamene

Vychází z toho, že hmotnost diamantů je vždy měřena v karátech. Obvykle se k měření využívá metrická soustava, která udává karáty od 0. 2 g do 200 mg.

2.  CLARITY – Čistota kamene

Ta je dána počtem nehomogenit. Jedná se o inkluze, které jsou obsaženy vně každého diamantu. Jde tedy o vnitřní charakteristiky a na jejich základě se určuje čistota kamene. Existují jednotlivé stupně této čistoty a ty jsou následující.

FL (Flawless)

Jde o vzácné diamanty, které neobsahují vůbec žádné nečistoty ani vnitřní nehomogenity větší pěti mikronů. Pro investiční účely jsou tyto diamanty skutečně velmi dobrou volbou. Vyznačují se právě špičkovou kvalitou.

IF (Internally flawless)

Jsou též velmi vzácné, jde o dimanaty bez vnitřních vad, mohou však obsahovat drobné vady co se týče jeho kvality brusu. I tento diamant je velice vhodný k investičním účelům.

VVS1 a VVS2 (Very very small inclusions)

Diamanty takto označované obsahují velice malé inkluze a běžný pozorovatelem je často není schopen ani odhalit. Přesto se jimi snižuje jeho kvalita a nemohou být považovány za diamanty se špičkovou kvalitou, jako předchozí diamanty. Přesto se i tyto diamanty hodí k investičním účelům.

VS1 a VS2 (Very small inclusions)

I v tomto případě se vyskytují velmi malé inkluze, kteřé běžný uživatel jen těžko odhalí. K jejich odhalení je potřeba mnohonásobně zvětšující lupa, nejméně 10 x zvětšující. Jde o diamanty, které se často užívají ve špeřkařském průmyslu.

SI1 a SI2 (Small inclusions)

I zde jsou patrné malé inkluze, které ovšem opět vyžadují 10 x zvětšující lupu, aby je běžný uživatel objevil. Okem jsou však též zcela nepozorovatelné. Jde o kameny, kteér se běžně hodí a využívají ve špeřkařství a obdobném průmyslu.

I1

Diamanty označované jako I1 již obsahují inkluze, kteér jsou v broušeném kameni vidielné i bez pooužití lupy, přesto však tyto inkluze nemají žádný vliv na lesk či brilaci diamantu. Pro většinu uživatelů je zde velice dobrý poměr mezi cenou a kvalitou kamene a proto se též využívá právě ve šperkařství.

I2

Inkluze jsou zde snadno viditelné v broušeném kameni pouhým okem a tyto inkluze již mají docela značný vliv na jeho brilanci.

I3

Diamanty označované jako I3 mají velice rozsáhlé inkluze, které jsou snadno viditelné a bohužel mají vliv jak na brilanci kamene, tak i na jeho lesk.

COLOR (Barva kamene)

Barevná škála se označuje písmeny a vždy započíná od písmene D. Právě tímto písmenem se označují absolutně bezbarvné kameny. Abeceda diamantů je zakončena písmenem Z a to už se jedná o sytě žluté kameny.

Pro investiční účely jsou vhodné kameny označované písmenky D až M a ty se hodí též pro šperkařské účely.

BRUS (Cut)

Tato oblast má celkem čtyři kategorie a kámen může být zařazen do kategorie zvané excelentní, velmi dobrý, dobrý nebo slabý.

Excelentní znamená, že je brus špičkové kvality a dokáže odrážet maximální množství světla. Diamant je potom maximálně dokonalý a na pohled se jeví jako skutečně krásný. Díky kombinaci této dokonalosti a současné krásy jej lze považovat za nejlepší investici.

Diamanty označované termínem velmi dobrý znamenají, že odrážejí většinu světla a dokážou tak vytvořit velké množství brilance. Co se týče kvality, je tento kámen skutečně velice kvalitní a svými charakteristikami se téměř blíží excelentnímu brusu.

Diamanty z pohledu brusu označované jako dobré dokážou odrážet taktéž mnoho světla a je možné od nich očekávat veliec dobrý poměr ceny a krásy, kterou za investované peníze obdržíte.

Slabé diamanty odrážejí pouze malé množství světla a běžný uživatel je vnímá jako méně zářivé.


 


 

5C – hodnocení diamantů

 Za páté C je často považována jeho certifikace. Diamantový certifikát lze dle odborníků považovat za jakýsi rodný list každého diamantu. Ten je vydán na základě zcela nezávislé a tedy nestranné odborné zkoušky. Tato zkouška ověřuje právě jednotlivé atributy diamantu.

Certifikát slouží k určení nebo přímo osvědčení hodnoty diamantu a je důležité jak při nákupu, tak i při prodeji diamantu. Při každé investici je proto třeba tento „rodný list“ vždy vyžadovat. Tyto certifikáty vydávají různé gemologické instituty.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací