Riziko vs. výnos

Kdekoliv na světě platí známé pravidlo že "Peníze dělají peníze", ale nutno poznamenat, že nic není zadarmo. Pokud investujete na finančním trhu, můžete rychle a poměrně snadno vydělat, ale současně s tím podstupujete riziko ztráty. Riziko je potřeba vnímat stejně jako potenciální výnos. Zkušený investor je připraven naplánovat zisk, který očekává od investice a současně také dokáže naplánovat (mentálně se připravit) případnou ztrátu. Ztráta potká téměř každého investora, je téměř nemožné být 100% uspěšný. Cílem investování je zhodnotit učitý finanční obnos a umět včas zareagovat v případě negativního vývoje. Každý investor si předem určí jakou ztrátu je ochoten akceptovat - riskovat. Zde je kámen úrazu, je to nejtěžší okamžik pro celé investování. Při investování zažijete euforii z rychlého zisku, ale též zklamání z rychlé ztráty. Nejtěžší rozhodnutí bývá to, když se rozhodujete již dále nečekat a uzavřít ztrátovou pozici. Často se stane, že po uzavření pozice dojde v krátkém období k obratu a vývoj se obrátí. Vy si pak vyčítáte, že jste nevydrželi o něco déle, ale tyto výčitky a myšlenky je nutno si nepřipouštět. Díky tomu, že jste zažili pocit ztráty, se psychicky připravíte na možnou další ztrátu a již budete odolnější. Příště se již nebudete nervovat a panikařit. Neboli následující momentální ztráta vás nerozhodí a vy vydržíte a přečkáte nepříznivý vývoj. Postupně zjistíte, že ztráta je součástí obchodování, jde jen o to, aby v konečném součtu bylo více ziskových obchodů než těch ztrátových. Mnoho investorů počáteční ztráty odradí od dalších investic a nikdy nepoznají jak chutná realizovaný zisk z dobře načasované investice.

Pamatujte:

  • Čím vyšší očekávaný výnos, tím vyšší zpravidla bude podstupované riziko
  • Čím rizikovější nabídka investice, tím vyšší zpravidla bude potenciální výnos či ztráta
  • Čim více druhů investic, tím více rozložené potenciální riziko.
  • Riziko omezíte diverzifikací - rozložením investice do více druhů aktiv (akcie,komodity,měny) lidově řečeno "Nenoste všechna vajíčka v jednom koši"

Různá aktiva mají různé charakteristiky rizika
- kryptoměny a CFD nabízejí rychlé a vysoké zhodnocení, ale nesou také riziko vysoké ztráty
- akcie nabízejí potenciálně vysoké výnosy, ale nesou také vyšší riziko ztrát
- dluhopisy jsou spojeny s nižším rizikem a mají tudíž nižší potenciální výnosy
- úložky peněz v bance jsou nejméně rizikové a nesou tudíž nejnižší výnosy
- penize doma v hotovosti jsou téměř bez rizika, ale reálně jsou znehodnocovány díky inflaci, která činí meziročně téměř 2% (2017/2018)

Obchodní systémy a rizikoukazka nastaveni stoploss a takeprofit
Většina obchodních systémů jsou vybavena funkcí "Stoploss". Pomocí této funkce si můžete libovolně nastavit hranici, o kolik jste ochotni maximálně přijít, neboli na jaké ceně se vaše otevřená pozice (investice) prodá - uzavře. Hranice za kterou už nechceme jít - maximální ztráta. Při této hranici se uzavře pozice a bude realizována ztráta.

Více o investicích ZDE